Det kom til brudd i forhandlingene mellom Fellesforbundet og NHO om Riksavtalen. Dermed går 3500 hotell- og restaurantarbeidere ut i streik fra søndag 24. april.

– Vi er i streik fordi arbeidsgiverne sier plent nei til vårt hovedkrav som er rett til lokale forhandlinger! Det sier forbundsleder Jørn Eggum i Fellesforbundet.

– Etter at vi har meklet i 11 timer på overtid for å finne en løsning, må vi bare konstatere at arbeidsgiverne også har avvist våre krav om høyere lønn for våre lavest betalte medlemmer, sier Jørn Eggum.

– Mange av våre medlemmer har blitt hengende etter i lønnsutviklingen il forhold til andre grupper. Våre medlemmer på Riksavtalen er blant dem som tjener aller minst, og som fortjener et løft. Vi oppfatter derfor arbeidsgivernes holdning som et ønske om å holde de lavest lønnede nede, sier forhandlingsleder, forbundssekretær Clas Delp.

– Dette kan vi ikke godta, derfor er vi i streik!

Rørleggernes Fagforening støtter streiken og oppfordrer alle til å unngå å bruke hoteller som er tatt ut i streik.

Klikk her for å laste ned liste over hvilke hoteller det er streik ved (pdf)

Streik i hotell og restaurant

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *